czwartek, 22 września 2011

Rzeka Blizna







Niewielka rzeczka, wypływająca z jeziora Blizno i wpadająca do rzeki Rospuda. Przez mniej więcej połowę swego biegu płynie przez lasy Puszczy Augustowskiej, a drugą połowę przez wieś Strękowizna i bardziej lub mniej podmokłe łąki. Zamieszkana przez liczną rzadką florę i faunę, między innymi stanowi ostoję licznych żeremi bobrów. Uchodzi za jedną z bardziej uciążliwych rzek dla kajakarzy (liczne zwalone drzewa i niski stan wody), wykorzystywana w ramach tzw. dużej pętli spływów . Szlak kajakowy długości 35 km, znacznie trudniejszy od innych szlaków, lecz ciekawy ze względu na połączenie spływu z przewozem lądowym. Szlak przebiega bowiem od połączonych jezior Necko — Rospuda pod słaby prąd dolnym odcinkiem rzeki Rospudy, dalej poprzez serce Puszczy Augustowskiej, kapryśną i niezwykle krętą rzeką Blizną, jez. Blizno, a następnie ze wsi Danowskie, znad jej wsch. krańca, przewóz kajaka drogą polną do wsi Bryzgiel nad jez. Wigry. Poprzednie trudności rzeki Blizny, na które składały się duża ilość kładek we wsi Strękowizna, zwalone w koryto podczas działań wojennych świerki i spłycenie nurtu przez powojenną regulację, znacznie się zmniejszyły. W wielu miejscach nadarzy się konieczność przeniesienia kajaku. Jednakże tę trudność i niedogodność zrekompensuje otoczenie.

poniedziałek, 19 września 2011

Wieś Rygol, a Kanał







Rygol – wieś położona w powiecie augustowskim na obszarze Puszczy Augustowskiej. Wieś jest siedzibą  Rygol, w którego skład wchodzą również miejscowości  Muły i Tartak. Nazwa miejscowości pochodzi od francuskiego słowa oznaczającego rów odwadniający. Rozwój wsi wiąże się z budową  Kanału Augustowskiego. Przez wieś przepływa rzeka Czarna Hańcza , włączona w system Kanału Augustowskiego, a także Szlamica, naturalne odgałęzienie Czarnej Hańczy. We wsi znajduje się siedmiozastawkowy jaz, stalowy, o przyczółkach żelazo-betonowych. Powstał w miejsce zniszczonego poprzednika w 1948 r. Odprowadza nadmiar wód Czarnej Hańczy w bok do rzeki Szlamicy, dalej do Marychy, która łączy się z dawnym korytem Czarnej Hańczy i wpada do Niemna. Od 1990 roku działa tu mała elektrownia wodna.


Jezioro Orle





Powierzchnia 27,42 ha, dł. niecałe 900 m, szer. do 400 m, maksymalna gł. 4,7 m, od zachodu łączy się sztucznym  kanałem z Jeziorem Gorczyckim, a od strony wschodniej kanałem z jeziorem Paniewo. Akwen nadaje się do uprawiania turystyki wodnej, głównie kajakarstwa. Jego brzegi są na ogół niskie, zabagnione, a od strony południowej wysokie.

niedziela, 18 września 2011

Jezioro Sajenek




Jest częścią dawnego jeziora Sajno, utworzone poprzez usypanie grobli na jeziorze Sajno i poprowadzenie groblą linii kolejowej. Z jeziora Sajenek do jeziora Sajno można przepłynąć  bardzo wąskim kanałem pod mostkiem. Jezioro Sajenek leży na wysokości 118,9 m npm, powierzchnia 69 ha, głębokość 13 m. Długość linii brzegowej 3,8 km.  

wtorek, 13 września 2011

Rzeka Netta
























Rzeka w północno-wschodniej Polsce, dł. 20 km. Miejsce rozwijającej się turystyki wodnej. W swym górnym biegu łączy się z rzeką Rospudą jeziorami Necko i Rospuda. W odcinku miejskim od Żeglugi do jeziora Necko ciągną się malownicze bulwary wspaniałe do pieszych i rowerowych wycieczek. Na rzece rozgrywane są także zawody sportowe, jak mistrzostwa polski nart wodnych, czy też coroczna impreza „pływanie na byle czym”. Dopiero z jeziora Sajno wypływa jako Netta, a w okolicy wsi Sosnowo wpada do Kanału Augustowskiego zmierzając do Biebrzy. Na dosyć długim odcinku została wyprostowana i uregulowana stając się częścią Kanału Augustowskiego.




Augustów - Miasto


















Jest położony w północno -  wschodniej Polsce na równinie Augustowskiej. Augustów liczy jakieś 31 tysięcy mieszkańców i posiada drugą, co do wielkości powierzchnię po Białymstoku w województwie podlaskim, 81 kilometrów kwadratowych. W tym 35 procent stanowią lasy, a 26 procent jeziora. W granicach administracyjnych znajdują się takie jeziora, jak: Necko, Rospuda, Białe, Studzieniczne, Staw Wojciech, Staw Studzieniczna, Sajno, Sajenek, Staw Sajenek. Część jezior łączy ze sobą Kanał Augustowski. Z  trzech kierunków otoczony jest potężnym kompleksem leśnym zwanym Puszczą Augustowską zajmującym powierzchnię przekraczającą 160 tysięcy ha. Ze względu na swoją lokalizację Augustów jest często zwany sercem Puszczy Augustowskiej.



Zobacz:                    http://www.augustow.pl/














"Stara Poczta"