wtorek, 26 listopada 2024

Historyczna ulica Augustowa

     Czy wiesz jaka jest najdłuższa ulica w Polsce? Być może chodzi o "Wał Miedzeszyński" w Warszawie. Długość tej ulicy robi wrażenie, bo wynosi jakieś 15 km. Ulica ta jest nieco krótsza od całej miejscowości Augustów. Otóż jadąc np. z Sejn, tuż przed Przewięzią stoi zielony prostokątny znak z napisem Augustów. Informuje on o początku miejscowości Augustów. Przejeżdżając miasto i kierując się w kierunku Janówki, tuż przed nią stoi kolejny prostokątny zielony znak z przekreśloną nazwą Augustów. W sumie daje nam to 18 km. 

    Powierzchnia Warszawy to 517,2 kilometrów kwadratowych. Natomiast powierzchnia Augustowa to 81,2 kilometrów kwadratowych. Augustów prawa miejskie uzyskał w 1557 roku w Wilnie. Nieco później powstała jeszcze w XVI wieku sieć podstawowych dróg Augustowa, w tym historyczna ulica, "Rajgrodzka". Czy wiedziałeś, że ulica ta rozpoczyna się od ul. Polnej i ciągnie się prawie do "Biernatek"? Jak długa więc jest ulica Rajgrodzka? Jej długość wynosi jakieś 8,5 km. 

    Pomyśl jak długi może się okazać Twój spacer historyczną ulicą Rajgrodzką? 

poniedziałek, 1 lipca 2024

Muzeum Zoologiczne w Kownie, a Arka Noego

 

W Kownie znajduje się także Ogród Zoologiczny z żywymi zwierzętami. Muzeum zaś przedstawia martwe egzemplarze, ich wypchaną reprodukcję lub obklejone sierścią i skórą manekiny zwierząt. Jest to jedyne w krajach bałtyckich tego typu muzeum, założono je w 1918 roku. Znajduje się ono przy głównym deptaku Kowna.

Muzeum to ma trzy kondygnacje: parter, pierwsze i drugie piętro. Powierzchnia muzeum, jak i trzy kondygnacje mogą pod pewnym względem przypominać biblijną Arkę, która według obliczeń mogła mieć 133,5 m długości, 22,3 m szerokości i 13,4 m wysokości. Arka była prostopadłościanem. Jej pojemność wynosiła 40 000 metrów sześciennych. Oczywiście Muzeum w Kownie z pewnością nie ma dokładnie takiej powierzchni jak Arka, ale dostarcza pewnych dowodów, że była w stanie pomieścić tak ogromną ilość zwierząt: „ze wszystkich stworzeń wprowadzisz do arki samca i samicę”. Słowo „ wprowadzisz” wskazuje, że do Arki miały wejść tylko zwierzęta lądowe. Z kolei te które żyły w morzach i oceanach stanowią według doniesień blisko 70% żywych istot, których nie było potrzeby wprowadzać. Poza tym na samych zwierzętach lądowych żyje mnóstwo insektów. Budowa Arki najprawdopodobniej trwała 40-50 lat. W tym okresie stała się ona z pewnością mieszkaniem dla wielu gatunków owadów.

Na pierwszej kondygnacji muzeum znajduje się kilkaset największych zwierząt lądowych. Na drugiej kondygnacji znajdują się ogromne ilości ptaków małych i dużych. Na trzeciej kondygnacji m.in. owady plus wiele innych stworzeń. 

















piątek, 12 kwietnia 2024

Zamek w Lidzbarku Warmińskim

Zamek Biskupów Warmińskich





Osobiste imię Boga w języku hebrajskim.




Prawdopodobnie ręką Kopernika wykonany rysunek Układu Słonecznego na ścianie krużganków. 😊



 

wtorek, 2 kwietnia 2024

Żubry w Puszczy Augustowskiej

Małe stado liczące dzisiaj około 20 osobników. W lutym 2018 roku były to dwa samce i cztery młode samice. W jednym z poprzednich postów dotyczących Puszczy Boreckiej i żubra podano jego wymiary.

https://canalaugustowski.blogspot.com/2012/10/rezerwat-zubrow-wolisko.html

Nawet jeżeli wygląda na leniwego, czy ospałego trzeba wzmóc czujność obserwując to zwierzę. Żubr potrafi osiągnąć prędkość ponad 50 km/h . Zatem szybciej niż najszybszy człowiek świata (Usain Bolt - podczas rekordowego sprintu na 100 m jego prędkość na odcinku od 60 do 80  m wynosiła 44,72 km/h). Dobrze jest ocenić swoje możliwości i wytyczyć sobie bezpieczną odległość. Niektórzy mówią o 70-80 metrach, ale nie ma tutaj sztywnej reguły. Żubr jest też dobrym skoczkiem. W naturze przeskakuje dosyć wysokie przeszkody i zwalone drzewa, czyli od 150-170 cm. Zaobserwowano skok żubra przez samochód osobowy. Żubr zaczepił kopytami o karoserię i gratis zostawił kupę😟.