wtorek, 28 sierpnia 2012

Studzieniczna






Administracyjnie należy do Augustowa, do 1973 była to samodzielna wieś. Obecnie jest ulicą o nazwie Studzieniczna. Do Studzienicznej kursują autobusy miejskie linii nr 10, obsługiwanej przez ZKM w Augustowie. Przedsiębiorstwo Żegluga Augustowska organizuje kursy statków wycieczkowych z portu w Augustowie do Studzienicznej. Rejs trwa w obie strony ok. 3 godzin, zaś w jedną stronę - 1 godz. 20 min. Również Port Żeglugi Katamaranów przy Blues Brothers organizuje rejsy. Przez Studzieniczną przebiegają trasy rowerowe: "Wokół jezior augustowskich” i międzynarodowy szlak rowerowy Euro Velo R11, a także niebieski szlak pieszy "Wokół Jeziora Białego i Studzienicznego”

niedziela, 19 sierpnia 2012

Gruszki




Wieś leżąca przy trasie Kanału Augustowskiego w gminie Płaska. Przy wyjeździe z miejscowości Gruszki po lewej stronie znajduje się oznaczenie informujące o dojeździe do śluzy Tartak






Żelazny krzyż umieszczony na drewnianym dużym. Dwa odchodzące na bok pioruny, bądź węże i na dole leżący księżyc. Cóż może oznaczać taki krzyż, symbol?

środa, 15 sierpnia 2012

Raczki





Wieś Raczki leżą na Suwalszczyźnie, na wysokim prawym brzegu rzeki Rospudy. Na północ od Raczek znajduje się jezioro rynnowe Bolesty, które jest szlakiem kajakowym połączonym z rzeką Rospudą.

niedziela, 12 sierpnia 2012

Krasnybór






Krasnymborem nazywano część Puszczy Grodzieńskiej, którą po 1492 roku jako "ziemię podłaźną" nadał wielki książę Aleksander Jagiellończyk leśniczemu Kolędzie, a w 1506 podskarbiemu litewskiemu - Bohdanowi Chreptowiczowi. Nazwa ta przeszła na dobra, a później na ośrodek zarządzania. Początkowo znajdował się tu dwór myśliwski, ale podczas kolonizacji 1585-1598 Adam Chreptowicz założył folwark i wieś dla jego obsługi wraz z dworem pod nazwą Przekop. Chreptowiczowie wytyczyli trójkątny rynek i od XVII wieku odbywały się tu jarmarki trzy razy do roku. Rozciągają się tutaj piękne łąki i rozlewiska biebrzańskie. Latem kiedy w oddali pasą się krowy może to nasuwać wygląd sawanny.

Lebiedzianka - Mała Rzeczka









Lebiedzianka jest dopływem rzeki Biebrzy. Wpływa do niej na wysokości wsi Krasnybór -  uprzednio przepływając przez  Puszczę Augustowską. Zadomowiły się w niej bobry, architekci przyrody.